North High School Alumni Athletic Hall of Fame
* = deceased; x = induction year unknown
For nomination to the North High Athletes Hall of Fame, the candidate must:
1.Have graduated from North High prior to nomination
2.Have been an All-State First or Second Team selection or
3.Have won a State Championship or have been a Runner-up or
4. Have held a State or National Record or
5.Have been named a High School All-American or
6.Have, after graduation, earned National, State, Collegiate, or other special recognition for achievement in athletics or
7.Have been employed as a member of the North High Coaching Staff or
8.Have been voted in by majority of the members, in good standing, of the NHS Coaches Association for outstanding contributions to North High athletics
9. Example: in 1994 there was a smaller number of inductees. This is the result of a wider range of votes having been cast. Each coach votes for eight candidates. A candidate must receive a majority of the votes cast to be elected. This year the votes were spread out among so many candidates only three received enough votes to be elected.
10. History: The official induction ceremonies for the inaugural group of athletes into the North High "Athletes Hall of Fame" took place at the Fort Des Moines Hotel in Independence Hall on Saturday, May 6, 1989 at 1:30pm. The initial list of inductees numbered 48. Initial list of 48 is in bold green below.
11. Nomination may be made by any current faculty member or coach, any former faculty member or coach, or any North High alumnus.
12. Nominations may be made at any time, and all nominations will be kept on file for future consideration.
ClassInductxSportClassInductxSport
19062002Glen Simonfootball, track 19531989Clair D. Austin*baseball
19072000William T. "Billy" Sherman*football, coach 1953xLoy Brooksbaseball
19082001Willis O'Brienfootball, track19542000George Brewer, Jr.football, track
19182001William Scarpino*football, track19541991Sylvester "Sy" Forrester*track
19191992Joyce Allen football19551989Karen Biesemeyer Bittlesynchronized swimming
19191989Darwin V. Collinsfootball19551989Gail Annable Froyen synchronized swimming
19201989Curtis Morton* football1955-90xRobert "Bob" Lawsoncoach
19201989Russell Ross football19551989Wardell Caesar Smith cross country, track
19221992Robert "Bob" Watkinsfootball19551992Richard "Dick" Weatherly baseball, football,swimming
1928xJack McGuirecoach, swimming 1957-901990Orval A. Kneeathletic director, coach
1929-361989Johnny Johnson* coach19591989Albert "Butcher" Earl Colliertrack
19321990Robert "Bob" Earlfootball, track1960-65xDr. Raymond H. Pughcoach/football/track
19321989Donald B. Emery*football, swimming, track19641989Clyde Eugene Duncan track
1933-651991Theresa "Andy" Anderson* coach19651990"Jackie" S. Lyle Grossnicklesynchronized swimming
19331992Earl C. Dennis* baseball19661989Steve Douglas Lundholm football
19331989Charles Carson Orebaugh*football, basketball 19671989Richard David Hallbasketball
19341989James E. Lyle*track, coach19671990Jamel "Jim" Kirbyfootball, track
19341990George W. Robinson, Jr.track19701989Robert "Bob" E. Florencebasketball
19351990James J. Ahern*football1971-77xAlex C. Glann coach
19351991William Pallwitz basketball19701993Marty Blair Smithfootball, wrestling
1936-461990Arden I. "Mac" McClaincoach19701989Jack Clyde Welchwrestling
19361990Andrew "Andy" Riggs*football, basketball19711995Kelly Randolph Evansbasketball
19371989Edward "Ed" Beisserfootball, basketball1975xDave D. Hooper football, baseball
19371994Darrell Arthur Kiddie*baseball19721989Dallas Smith basketball
19381989Gerald "Gary" Bashfootball,basketball, baseball19741989Mark Anthony Morrowtennis
19381991James F. "Bud" Collinsfootball,basketball, baseball19751994Bruce Smith football, basketball
19381991Russell Flynn Millerwrestling19761989Jim A. Cave*football
19391992Robert L. "Bob" Kissick*football,basketball, baseball19781989Marcus Butts football
19391989Bill (Bill) C. Parkerfootball19781989Deanne R. Hodges basketball
19402000John"Jack"Joseph Dawson*baseball19781991Greg Joseph Hollandfootball
19411994Daniel Kroloff*football19781989Kevin L. Nichols football
1941-471994Francis X.Cretzmeyer*coach1981-present2006Bob McCarthycoach/booster/ROTC
19411989Doris Elizabeth Popple* tennis1982-04xMel Green, Sr.basketball, cc coach
19421989George Doug Robisonswimming1982-012001Harold Dwayne Croziercoach, athletic director
19421997Samuel Francis Shifflerdiving1983-90xGeorge Davis track coach/staff
19451992Robert "Bob" Hansmanfootball19831991Anne E. Holland Townsendbasketball
19451989Jack Wichmanswimming,diving1985-03xFry, Kennethvice principal
19451993Richard Edwin Keithfootball, swimming19851989Elizabeth "Liz" Messerlytrack
19461991Keith Duane Bakerbaseball19861989Dee Dee James track
19461989John Melvin Estes, Jr.football,basketball, baseball1986xPaul Douglas Wiedemeierswimming
1946-601992George L. Falk*coach1987xTerry "Rico" L. Burkettbasketball, baseball
19461989Robert Eugene. Nelsonfootball, track 19871989Lisa Kay Simpsontrack
19461991Mary C. Maloy Nordstrom swimming19891990Deborah Kay Ford track
19461989Roger Keith Wattsswimming, track 19891990Lisa M. Montgomerybasketball
19471989Gordon M. Chapman* tennis19911995Andre Greg Allenfootball,basketball
19471994Doris Jensen Bluetennis19911992Hurl L. Beechum,III basketball
19471989Joseph "Joe" Popple*tennis1992xJessica JoLynn Burgusswimming
19481989Conrad ''Connie" Jonestrack1992-05xGene Hildreth, Sr .*NHS Booster
19481989Reginald 'Reggie" Kaisertrack1992-032001Larry Pecina coach/staff/booster
19481989George H. Nichols track19921993Kyren Pinks football, track, basketball
19481995Clyde Ervin Titus*football19932000DeMar MarTay Jenkinsfootball,basketball, baseball
19491991Harold Wayne Bingaman football19941995Tashika N. Lewisvolleyball, track, basketball
19491989Karilyn Kay Adams Cassillsynchronized swimming19951997Amy Kelcesoftball
19491989Marilyn May Adams Holmessynchronized swimming19951997Glenn Phillips football, basketball
19491989Roberta "Bobbie" Capps Levine*tennis19961997Robert Eugene Cole football, wrestling
19491989Gary Thomas Scotttrack19962009Gene Carl Hildreth, Jr.coach
19501995Paul Benjamin Bosley*swimming1996xTosha DeMorris Smithsoftball
19501990Dan Richard Reeceswimming1997xRonald Grant Casonfootball
19501989Paul Davis Slackswimming19982002Andrew "Andy" S. Hodgesfootball,basketball, baseball
19511990Dale Adrian Lucasswimming19982002Jennifer Lynn Hohrmann basketball, track
19511992JoAnn Speer Wormley*synchronized swimming20002001Sullivan C. Baccam wrestling
19511989William "Bill" Wrightfootball2001xDarryl Alexanderfootball, track
19521989Robert Lee "Bob" Klisares*football2006xJaymie VanZandt (Anderson)ROTC Air Rifle Team
Home | Induction List with year of graduation | Coaches/Boosters Inducted | Sport Index
©2022-csheddgraphics All rights reserved.
All images and content are © copyright of their respective copyright owners.